Projekt 2015

Strona główna
Rekrutacja
Galeria
Kontakt
Projekt 2014
Projekt 2013
Projekt 2012
Projekt 2011
Archiwum informacji 2011
Projekt 2010
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria 2010
Projekt 2009
Galeria 2009
Projekt 2008
www.efs.gov.pl
www.wup-krakow.pl
www.pfron.org.pl


Archiwum informacji 2011




W Treningu Kompetencji i Umiejętności Społecznych organizowanym w sierpniu i wrześniu 2011 roku uczestniczyło 4 usamodzielniających się beneficjentów programu "W stronę samodzielności". Zajęcia odbywały się w soboty, w siedzibie organizatora treningu na ul. Św. Tomasza 30/6 w Krakowie, obejmowały 60 godzin zajęć wykładowo-warsztatowych (spotkania odbywały się w soboty i obejmowały 6 godzin zajęć).

Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia związane z szeroko rozumianym funkcjonowaniem społecznym, dotyczyła m. in.: umiejętności komunikacyjnych, sztuki autoprezentacji, budowania pozytywnej samooceny, radzenia sobie ze stresem. Uczestnicy mogli również nabyć nowe umiejętności związane z poszukiwaniem pracy, m.in. nauczyć się jak w sposób prawidłowy sporządzić CV, jak korzystnie zaprezentować się pracodawcy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu informacji dotyczących funkcjonowania na rynku pracy.

W trakcie kursu uczestnicy mieli zagwarantowane wyżywienie. Na zajęciach panowała miła i przyjazna atmosfera sprzyjająca wzajemnej integracji i współpracy. Uczestnicy wyrażali bardzo pozytywne opinie zarówno na temat zawartości merytorycznej kursu jak i o osobach prowadzących kurs.





W okresie od maja do września bieżącego roku prowadzone były zajęcia z zakresu obsługi komputera, przeznaczone dla 25 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu krakowskiego. Beneficjenci zostali podzieleni na 3 grupy, które w oddzielnych terminach realizowały program szkolenia. Zajęcia prowadzone były przez Grupę Edukacyjną CTI - Consulting and Training Institute sp. z o.o. w Krakowie. Kursy odbywały się przez 7 dni, po 6 godzin dziennie - łącznie 42 godziny teoretyczno - praktyczne. Celem ogólnym kursu było poznanie zasad funkcjonowania komputera i opanowanie niezbędnych umiejętności do jego obsługi.

Wszyscy uczestnicy mieli zagwarantowane wyżywienie podczas trwania zajęć, pomoc asystenta osób niepełnosprawnych oraz dowóz na miejsce szkolenia. Tematyka prowadzonych zajęć była zróżnicowana. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawami technik informatycznych, użytkowaniem komputerów, przeglądaniem stron internetowych oraz obsługą programów z pakietu MS Office. Dla wielu osób było to pierwsze spotkanie z komputerem, dzięki któremu mogły poznać zasady jego działania oraz podstawy pracy w systemie Windows.

Dwie grupy uczestników, po zakończeniu kursu komputerowego wzięły udział w Treningu kompetencji i umiejętności społecznych, prowadzonym przez Galicyjskie Centrum Edukacji Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, który odbywał się w pierwszej połowie sierpnia. Powyższe zajęcia wymagały od kursantów wzmożonej inicjatywy, zaangażowania oraz wykazania się umiejętnością pracy w grupie - stosownie do podejmowanego tematu. Zakres Treningu obejmował takie zagadnienia jak:

  • trening integracji i komunikacji interpersonalnej,
  • budowanie pozytywnej samooceny z uwzględnieniem predyspozycji zawodowych,
  • techniki radzenia sobie ze stresem,
  • sztuka autoprezentacji,
  • umiejętności wyznaczania i realizowania celów z elementem coachingu.

Podczas trwania Treningu kompetencji i umiejętności społecznych, również jak w przypadku kursu komputerowego, uczestnicy mieli zagwarantowany posiłek, dowóz na miejsce szkolenia, a także pomoc asystenta osób niepełnosprawnych. Bardzo ważnym elementem omawianych szkoleń jest integracja grup uczestniczących w projekcie, która nastąpiła już podczas odbywania się pierwszych zajęć. W najbliższym czasie trzecia grupa uczestników, rozpocznie Trening kompetencji i umiejętności społecznej.

W miesiącu lipcu bieżącego roku rozpoczął się również kurs kulinarny "Zdrowa dieta" dla 18 uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy "ŚWIT" w Miłocicach. Zajęcia były prowadzone przez Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Myślenicach. Program kursu zakładał ćwiczenia w przygotowywaniu wielu posiłków z uprzednio przygotowanych składników. W trakcie przeprowadzanych monitoringów dało się zauważyć bardzo duże zaangażowanie wszystkich uczestników ŚDSu. Wymiennie z kursem kulinarnym była prowadzona przez firmę ARCUS z Krakowa - rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, przewidująca 30 godzin ćwiczeń, indywidualnie dostosowanych dla każdego uczestnika. W miesiącu wrześniu na terenie ŚDSu rozpoczną się również zajęcia z arteterapii które prowadzić będzie firma "Mariola Wereszka - Your Freedom" z Krakowa i trwać będą do połowy grudnia bieżącego roku.

W chwili obecnej rozpoczęła się także wstępna rekrutacja nowych uczestników Projektu z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pobiedniku Małym dla osób z dysfunkcją narządu ruchu i upośledzeniem umysłowym. Wstępny proponowany program zajęć obejmowałby kurs kulinarny, rehabilitację oraz arteterapię.





18.06.2011 r. - Piknik dla usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo - wychowawczych i osób z ich otoczenia w ramach Projektu pn. "W stronę samodzielności" realizowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W dniu 18 czerwca bieżącego roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach odbyło się spotkanie integracyjne - piknik dla usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo - wychowawczych i osób z ich otoczenia. Całe przedsięwzięcie odbyło się w ramach Projektu pn. "W stronę samodzielności" realizowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Harmonogram imprezy był bardzo napięty. Uczestnicy mieli do dyspozycji wiele atrakcji dostosowanych odpowiednio do wieku dzieci, jednak w wielu przypadkach nie stanowiło to bariery, gdyż wszystkie formy rozrywki od początku do końca pikniku były oblegane niezależnie od wieku. Bardzo dużym zainteresowaniem przez cały czas cieszył się żyroskop, możliwość wykonania maski z gipsu, euro-bungie, dmuchany zamek oraz gąsienica. Dzieci miały możliwość oglądnąć pokaz sztuki iluzji, ewolucji akrobatycznych, a także pokaz średniowiecznych walk rycerskich i tańców dworskich. Na odważnych czekało strzelanie z łuku, pojedynek z rycerzem, "polowanie na dzika" czy też "ścinanie głowy". Inną dużą atrakcją - głównie dla najmłodszych było malowanie na prześcieradłach. W trakcie pikniku wielokrotnie występował również młodzieżowy zespół muzyczny. Dla naszych gości przygotowany był obfity poczęstunek w formie zapiekanek, słodyczy i dań ciepłych.
W pikniku wzięli udział wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo wychowawczych wraz z opiekunami, a także przedstawicie władz Powiatu Krakowskiego, między innymi Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, Sekretarz Powiatu Krakowskiego Mirosław Golanko oraz członkowie Rady Powiatu Krakowskiego.





Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie, w ramach rekrutacji uczestników Projektu pn. "W stronę samodzielności" zaplanowało w 2011 roku szereg działań mających na celu pozyskanie większej ilości beneficjentów.

W związku z powyższym, w lutym bieżącego roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie zorganizowano spotkanie informacyjne dla potencjalnych niepełnosprawnych uczestników Projektu. W trakcie spotkania, zgromadzeni zostali zaznajomieni z procedurami rekrutacyjnymi, zasadami organizacji planowanych szkoleń oraz regułami udziału w Projekcie. Na wszelkie pytania ze strony beneficjentów, kompleksowych odpowiedzi udzielał koordynator Projektu.

Pod koniec marca, przeprowadzono wstępną rekrutację nowych uczestników, spośród wychowanków Domu Dziecka w Sieborowicach. Na spotkanie zostały zaproszone osoby spełniające określone kryterium wiekowe, w tym przypadku młodzież powyżej 15 roku życia, a także Dyrektor Domu Dziecka, jako osoba odpowiedzialna za wychowanków. Spotkanie przebiegło bardzo sprawnie. Obecni zostali szczegółowo poinformowani o zasadach i kryteriach realizacji Projektu.

W kwietniu rozpoczęto proces rekrutacji nowych uczestników spośród podopiecznych środowiskowego Domu Samopomocy w Miłocicach prowadzonego przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko". Wstępnie przeprowadzono rozmowę z Dyrektorem Stowarzyszenia i Kierownikiem śDSu, udzielając wszelkich informacji dotyczących realizowanego Projektu, m. in. o grupie docelowych uczestników, zasadach rekrutacji, organizacji szkoleń, możliwości finansowania wszelkich form z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej. Omówiona została również kwestia zorganizowania spotkania informacyjnego z rodzicami lub opiekunami podopiecznych ŚDSu.

W najbliższym czasie podejmowane będą próby dalszego pozyskiwania beneficjentów spośród adresatów Projektu, z terenów innych gmin Powiatu Krakowskiego.




Trening kompetencji i umiejętności społecznych dla osób niepełnosprawnych - uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Filipowskiej


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie od 1.01.2010 kontynuuje realizację projektu "W stronę samodzielności" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest pod kątem integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach tego przedsięwzięcia w tym roku wsparciem objęty został Środowiskowy Dom Samopomoc w Woli Filipowskiej.
Zgodnie w zaplanowanymi formami wsparcia zorganizowany został na terenie ośrodka trening kompetencji i umiejętności społecznych. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie gruchy w których obywały się poszczególne zajęcia, harmonogram szkolenia obejmował osiem spotkań.

Więcej informacji -> link...




Trening kompetencji i umiejętności społecznych dla osób niepełnosprawnych


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie od 1.01.2010 kontynuuje realizację projektu "W stronę samodzielności" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest pod kątem integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach tego przedsięwzięcia w okresie od listopada do grudnia 2010 roku odbywały się zajęcia z zakresu treningu kompetencji i umiejętności społecznych na terenie Hotelu Panorama w Krakowie.
Uczestnikami treningu byli mieszkańcy Powiatu Krakowskiego w przedziale wiekowym 15 - 64 nieaktywni zawodowo ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze względu na upośledzenie umysłowe, chorobę psychiczną, dysfunkcje narządów ruchu oraz schorzenia pozostałe lub współistniejące.

Więcej informacji -> link...





PCPR w Krakowie - 2015