Projekt 2015

Strona główna
Rekrutacja
Galeria
Kontakt
Projekt 2014
Projekt 2013
Projekt 2012
Projekt 2011
Archiwum informacji 2011
Projekt 2010
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria 2010
Projekt 2009
Galeria 2009
Projekt 2008
www.efs.gov.pl
www.wup-krakow.pl
www.pfron.org.pl


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie od 1.01.2010 kontynuuje realizację projektu "W stronę samodzielności" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest pod kątem integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W roku 2010 Powiat Krakowski poszerzył grupę beneficjentów. Wśród mieszkańców Powiatu Krakowskiego w przedziale wiekowym 15 - 64 zrekrutowane zostały następujące grupy osób: osoby niepełnosprawne nieaktywne zawodowo ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze względu na upośledzenie umysłowe, chorobę psychiczną, dysfunkcje narządów ruchu oraz schorzenia pozostałe lub współistniejące (do 35% miejsc w projekcie). Wychowankowie Rodzin Zastępczych i Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych ( do 45% miejsc w projekcie). Ofiary przemocy w rodzinie - podopieczni Ośrodka Pomocy Rodzinie w Konarach (do 5% miejsc w projekcie).

Celem głównym Projektu jest przeciwdziałanie procesowi alienacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez udostępnienie narzędzi oraz wykształcenie umiejętności pomagających przezwyciężenie trudnych, kryzysowych sytuacji życiowych. Szczególny nacisk zostanie położony na usamodzielnianie kobiet - klientek PCPR Kraków, gdyż z danych jednostki wynika, iż najczęściej wykluczeniu podlegają niepełnosprawne kobiety oraz pełnoletnie i niepełnoletnie kobiety - wychowanki RZ i PO. Kobiety też częściej są ofiarami przemocy domowej niż mężczyŸni.




"Arteterapia"

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Jerzmanowicach od 22.07.2010 trwają zajęcia z cyklu "Arteterapia" . Spotkania odbywają się będą w dwóch grupach i zakończone zostaną wręczeniem certyfikatów podczas oficjalnej wystawy prac 15.X.2010 w Krakowie.

Arteterapia to inaczej terapia przez sztukę. Podczas zajęć wykorzystywane są takie dziedziny Arteterapii jak:
- Psychoedukacja z elementami psychoterapii
- Choreoterapia czyli terapia przez taniec i ruch




Trening kompetencji i umiejętności społecznych w Konarach

W okresie od 28.07. 2010 roku do 28.09.2010 roku na ternie Ośrodka Pomocy Rodzinie w Konarach odbywa się trening kompetencji i umiejętności społecznych dla uczestników projektu " W stronę samodzielności " współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Beneficjentami projektu są osoby znajdujące się w sytuacji kryzysowej. Program obejmuje zakres teoretyczny i praktyczny przewidziany na 72 godziny lekcyjne, 2 razy w tygodniu po 4 godziny. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 14.45 do 18.00.
W ramach zajęć uczestnicy maja okazję do korzystania z doradztwa zawodowego zarówno grupowego jak i indywidualnego. Program zawiera elementy autoprezentacji, aktywnego poszukiwania pracy. W zakres treningu interpersonalnego przewidziany został trening komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, techniki zarządzania stresem. Trening z zakresu asertywności zawiera techniki autorelaksacyjne, kreowanie własnego wizerunku, oraz zarządzanie własnymi zasobami, analizę swych mocnych i słabych stron.
Pozyskane umiejętności, które winny przejawiać się w bezpośrednim kontakcie pozwolą na prawidłowe wyrażanie własnych myśli, uczuć, potrzeb oraz dbałości o własne prawa bez naruszania praw innych osób.
Dzięki wypracowaniu odpowiednich postaw kontakty z innymi ludŸmi staną się łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące.




Kurs kulinarny pod hasłem "Zdrowa Dieta"

W ramach projektu zorganizowano kurs kulinarny pod hasłem "Zdrowa Dieta" dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Jerzmanowicach.

Kurs prowadzony był w dwóch 5 osobowych grupach ( łącznie 10 osób) w okresie od 14 czerwca do 26 sierpnia 2010 roku. Czas realizacji poszczególnych zajęć to cztery godziny dydaktyczne (od 9.00 do 12.00).

Miejscem realizacji kursu był Środowiskowy Dom Samopomocy w Jerzmanowicach. Plan kursu obejmował 16 tematów, każdemu z tematów poświęcono pojedyncze zajęcia.

Wiedza pozyskana przez podopiecznych obejmowała zakres teoretyczny w skład. Którego wchodziły, przygotowywanie żywności, zasady prawidłowego odżywiania, jak również żywienia dietetycznego, szczególną uwagę zwracano na zasady bhp podczas pracy w kuchni.

Zajęcia odbywały się w określonym schemacie:
- Część teoretyczna - edukacja (prowadzona w formie wykładu, pogadanki, dyskusji) poszczególnego tematu, uzyskana wiedza stanowiła wprowadzenie do części praktycznej) - Cześć praktyczna, stanowiła wykonanie poszczególnych czynności z uwzględnieniem stopnia sprawności uczestnika Podczas każdych zajęć odbywały się 2 przerwy, 5 minutowe, celem których był odpoczynek.
Treści kursu w zakresie poszczególnych zajęć edukacyjnych:
1. Wdrażanie poszczególnych zasad sanitarnych wymaganych w przygotowaniu żywności : mycie rąk, używanie rękawiczek jednorazowych, mycie i wyparzanie naczyń, czynności porządkowe w pomieszczeniach kuchennych.
2. Nauka obróbki wstępnej różnych surowców.
3. Znaczenie prawidłowego odżywiania.
4. Znaczenie ryb w jadłospisie, ich wartość.
5. Możliwości usprawniające prace w kuchni, poprzez zmechanizowany sprzęt i odpowiednie wyposażenie kuchni.
6. Składniki potrzebne do prawidłowego odżywiania, na przykładzie produktów dla poszczególnych grup składników pokarmowych.
7. Przygotowanie żywności z zastosowaniem metod obróbki cieplnej. Dobór odpowiedniej metody do przygotowania różnych potraw.
8. Prawidłowe metody przechowywania żywności. Ćwiczenia w odczytywaniu terminów przydatności do spożycia.
9. Różne metody sporządzania cist słodkich i słonych. Znaczenie tej grupy produktów w odżywianiu.
10. Tradycje kulinarne w naszym kraju. Charakterystyka potraw naszej narodowej kuchni.
11. Przykłady potraw innych narodów, które zagościły w naszej kuchni.
12. Planowanie jadłospisów – wskazówki praktyczne.
13. Żywienie osób chorych .
14. Dieta niskoenergetyczna i jej charakterystyka.
15. Wskazówki w celu przygotowania przyjęcia dla gości.

Celem zajęć było przybliżenie uczestnikom tematyki kulinarnej, przyswojenie podstawowych pojęć z zakresu gastronomii. Zajęcia pozwoliły poszerzyć posiadane już umiejętności , była to również okazja do nabycia nowej wiedzy z proponowanego zakresu.




Kurs komputerowy 2010

W okresie od lipca 2010 do połowy sierpnia 2010, 24 uczestników Projektu ukończyło kurs komputerowy.

Zajęcia odbywały się w trzech grupach. Dwie podstawowe ( 40 godzin dydaktycznych) oraz jedna zaawansowana (50 godzin dydaktycznych). Spotkania miały miejsce w Hali Widowisko - Sportowej w Skale (2 - 3 razy w tygodniu). Każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia kursu.

Zapraszamy do galerii zdjęć z kursu.




I Piknik Integracyjny Powiatu Krakowskiego

W sobotę, 28 sierpnia br. odbył się I Piknik Integracyjny Powiatu Krakowskiego - Skała 2010 pod hasłem "NIEZŁOMNI JAK SKAŁA", który zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie w ramach projektu pn. "W stronę samodzielności" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Piknik rozpoczął się koncertem Lidii Jazgar Zespołem Galicja. Następnie dla zebranych w Hali Widowiskowo - Sportowej w Skale uczestników pikniku wystąpiła "Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Cianowice, "Dziecięcy zespół taneczny przy Szkole Podstawowej w Skale", "Kwartet Okazjonalny" z koncertem muzyki na instrumenty dęte blaszane oraz "Zielona Kapela" z Konar. Pracownicy PCPR przygotowali dla licznie przybyłych gości wiele różnych atrakcji. Była prezentacja Klubu Motocyklowego Road Runners MC Poland, pokaz sprzętu, urządzeń, narzędzi, metod i technik pracy oraz umiejętności jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skały, Zabierzowa, Ujazdu oraz funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Krakowie - Balicach. Wszyscy chętni mogli przejechać się na koniach do hipoterapii oraz skorzystać z "Mini wesołego miasteczka"(eurobungy, trampolina, ściana wspinaczkowa, karuzela). Gorący posiłek w postaci golonki z kapustą oraz kiełbasek i kaszanki przygotowała firma gastronomiczna "Zapiecek" ze Skały. W pikniku wzięli udział: starosta krakowski Józef Krzyworzeka, radny powiatowy Leszek Dolny, burmistrz Skały Robert Jakubek, dyrektor PCPR Grażyna Tajs - Zielińska, Agnieszka Biela - Wicedyrektor PCPR. Podczas pikniku obecni byli przedstawiciele instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych wraz z podopiecznymi. Swoją obecnością zaszczyciły:

  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pobiedniku Małym prowadzone przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych
  • Środowiskowy Dom Samopomocy - Ognisko Terapeutyczne prowadzone przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych z Jerzmanowic
  • Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Prusach
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Filipowskiej, ośrodek prowadzony przez gminę Krzeszowice
  • Dom Pomocy Społecznej w Czernej prowadzony przez Powiat Krakowski
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej w Konarach prowadzone przez Konwent O.O. Bonifratrów
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Skale prowadzone przez Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego "LEONARDO"
  • Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta Zgromadzenia Braci Albertynów w Ojcowie
  • Środowiskowy Dom Samopomocy "ŚWIT" w Miłocicach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko"
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Kalinowskiej prowadzony przez Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego "LEONARDO"
  • Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach prowadzony przez Powiat Krakowski
  • Dom Pomocy Społecznej w Więckowicach prowadzony przez Powiat Krakowski gmina Zielonki
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej ośrodek prowadzony przez gminę Zielonki
  • Dom Pomocy Społecznej w Batowicach prowadzony przez Powiat Krakowski
  • Dom Pomocy Społecznej w Owczarach prowadzony przez Powiat Krakowski


Zapraszamy do galerii zdjęć.






Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


PCPR w Krakowie - 2015